Atrakcje

Dolina Strążyska i Siklawica

Dolina Strążyska i Siklawica

Dolina Strążyska to najłatwiej dostępna i jednocześnie jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin reglowych. Wcina się głębokim klinem pomiędzy urwiste zbocza Turni Kiernia i Sarniej Skały. Spacer Doliną Strążyską dostarcza wielu wrażeń a jednocześnie trasa jest bardzo łagodna, po drodze warto zwrócić uwagę na sterczące z lasu pionowe skały - to Kominy Strążyskie. Na polanie na końcu doliny znajdziecie Państwo wygodne miejsce na odpoczynek i niewielki bufet-herbaciarnię w zabytkowym góralskim szałasie. Proszę popatrzyć ku górze - nad nami pyszni się północna ściana Giewontu. Można się stąd wybrać na Sarnią Skałę, na Giewont i w kierunku Silkawicy (zaledwie 15 minut), jednego z najpiękniejszych tatrzańskich wodospadów.

Wejście do Doliny Strążyskiej znajduje się 600m od Białej Owcy. Dojdziecie tam w niespełna 10 minut.

Dolina Białego

Dolina Białego

Dolina Białego pełna jest tajemnic i ciekawostek przyrodniczo-historycznych. Mało kto wie, że w latach 50- tych XX wieku była zamknięta a radzieckie wojska poszukiwały w niej rud uranu. Do dziś istnieją opuszczone przez nie sztolnie. Pokłady na szczęście okazały się zbyt ubogie i dziś możemy cieszyć się wędrówką przez dolinę, którą wyciął Biały Potok, jeden z najbardziej niesfornych tatrzańskich potoków. Przez górne piętro doliny biegnie Ścieżka nad reglami - dzięki temu można stąd pójść na Sarnią Skałę lub w stronę Kalatówek i Kuźnic. Szczególnie opcja pętli obejmującej Dolinę Białego, Sarnią Skałę i Dolinę Strążyską jest znakomitą propozycję na całodniową niespieszną wycieczkę z Białej Owcy.

Wejście do Doliny Białego oddalone jest od naszego pensjonatu o 2 km, dochodzi się do niego malowniczym fragmentem Drogi pod reglami.

Droga pod reglami

Droga pod reglami

W XIX wieku prawdziwym centrum Zakopanego były Kuźnice, to tam zlokalizowane były tartak, dwór i przede wszystkim huty, zwane tu hamrami. Z kolei najbardziej wydajne kopalnie, w których pozyskiwano rudy metali znajdowały się w Dolinie Kościeliskiej. Nic więc dziwnego, że tzw. droga żelazna połączyła wylot tej właśnie doliny z hutami hamerskimi. Jej długi, bo ośmiokilometrowy fragment znamy dzisiaj jako Drogę pod reglami. Jest to ulubiony szlak spacerowy zakopiańczyków i turystów. Od południowej strony przytulony do Tatrzańskiego Parku Narodowego oferuje bogactwo wycieczek w doliny reglowe, z kolei na północ rozpościerają się szerokie panoramy na Zakopane, Pasmo Gubałowskie i dalej na Podhale.

Najbliższy od nas fragment Drogi pod reglami znajduje się u wylotu Doliny Strążyskiej ok 600 m z Białej Owcy.

Wielka Krokiew - Skocznia

Wielka Krokiew - Skocznia

Najpiękniejsza naturalna skocznia na świecie nazywa się Wielka Krokiew, nosi imię Stanisława Marusarza i znajduje się w Zakopanem, niedaleko od Białej Owcy. Obiekt został znakomicie wpisany w teren, jaki stworzył grzbiet góry Krokiew przez znanego przedwojennego architekta Karola Stryjeńskiego. Wielka Krokiew była świadkiem naszych największych sukcesów w skokach narciarskich, fenomenalnych lotów Bronisława Czecha czy Stanisława Marusarza a w ostatnich latach najpierw Adama Małysza potem Kamila Stocha czy Dawida Kubackiego. To również pod Wielką Krokwią doszło do największego w historii spotkania papieża Jana Pawła II z góralami w czerwcu 1997 roku.

Do Wielkiej Krokwi dojdziecie Drogą pod reglami mijając po drodze Dolinę Strążyską i Dolinę Białego. Dystans ok. 3 km.

Sarnia Skała

Sarnia Skała

Przed samym Giewontem wystaje z gęstego lasu spora wapienna skała, nosi ona nazwę Sarniej Skały, choć dawniej mówiono na nią raczej Mała Świnica czy Świnia Skała. Prowadzi na nią szlak turystyczny, który stanowi odnogę Ścieżki nad reglami odchodzącą z Czerwonej Przełęczy. Sprawia to, że jest ona w miarę łatwo dostępna czy to od strony Doliny Białego czy to Strążyskiej. Pozostająca w ciągłym cieniu górującego nad nią Giewontu Sarnia Skała pełna jest ciekawostek przyrodniczych i rzadkich roślin. Wśród turystów znana jest jako najlepsze miejsce widokowe w stronę Śpiącego rycerza, a także ze znakomitą panoramą Zakopanego.

Idąc od strony Strążyskiej Sarnią Skałę osiągniecie po 4 km, powinno Wam to zająć ok. 2 godzin. Szlak od Doliny Białego jest nieco dłuższy - 5,5 km. Optymalna wycieczka prowadzi Najpierw Doliną Białego a powrót z Sarniej Skały Doliną Strążyską. Taka wycieczka ma ok. 9,5 km i zajmie z postojami i podziwiania wspaniałej tatrzańskiej przyrody ok 5 godzin.

Giewont

Giewont

Święta góra Polaków. Jest symbolem Zakopanego i całych Tatr. Urwiste, pionowe północne ściany kontrastują z łagodnym grzbietem, którym wiedzie szlak z Kopy Kondrackiej. Obecnie jedynie od południowej strony można się dostać na wierzchołek, kiedyś - warto o tym wiedzieć - wycieczki z Zakopanego przechodziły obok Białej Owcy, dalej Doliną Strążyską i potem trudnym Żlebem Kirkora aż na Wielki Giewont. Dziś obchodzi się ten wariant przez Przełęcz w Grzybowcu (czerwone znaki przez całą długość doliny aż na Wyżnią Kondracką Przełęcz). Uwaga: ten szlak jest zamykany zimą. Giewont jest górą dosyć łatwo dostępną, ale nie wolno go lekceważyć! Szczyt z krzyżem znajduje się na wysokości 1894 m.n.p.m., zachowajcie szczególną uwagę przede wszystkim w partiach szczytowych, gdzie znajdują się sztuczne ułatwienia - łańcuchy. Jeśli zanosi się na burzę nie wybierajcie się na Giewont!

Wycieczka na Giewont z Białej Owcy prowadzi czerwonym szlakiem (powyżej przełęczy - niebieskim) zajmie Wam ok. 4-5 godzin, do przejścia macie ok 6,5 km. Można wrócić drugą stroną do Kuźnic - przez Kalatówki (niebieski szlak).