Witamy na stronie Białej Owcy To tutaj zaczyna się Twoja przygoda

w Zakopanem

Zobacz
Witamy na stronie Białej Owcy To tutaj zaczyna się Twoja przygoda

w Zakopanem

Zobacz
Witamy na stronie Białej Owcy To tutaj zaczyna się Twoja przygoda

w Zakopanem

Zobacz
Biała Owca

Biała Owca
u podnóża Tatr

Biała Owca to miejsce, które powstało w harmonii z podhalańskim krajobrazem, a jednocześnie miejsce nowoczesne, zapewniające pełny komfort wypoczynku.

Udogodnienia

Atrakcyjne położenie
Darmowy szybki internet
Sauna fińska i infrared
Pyszne śniadania w formie bufetu z domowymi ciastami
Parking (płatny 35zł / doba)

Atrakcje

Dolina Białego

Dolina Strążyska i Siklawica

Dolina Strążyska to najłatwiej dostępna i jednocześnie jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin reglowych. Wcina się głębokim klinem pomiędzy urwiste zbocza Turni Kiernia i Sarniej Skały. Spacer Doliną Strążyską dostarcza wielu wrażeń a jednocześnie trasa jest bardzo łagodna, po drodze warto zwrócić uwagę na sterczące z lasu pionowe skały - to Kominy Strążyskie. Na polanie na końcu doliny znajdziecie Państwo wygodne miejsce na odpoczynek i niewielki bufet-herbaciarnię w zabytkowym góralskim szałasie. Proszę popatrzyć ku górze - nad nami pyszni się północna ściana Giewontu. Można się stąd wybrać na Sarnią Skałę, na Giewont i w kierunku Silkawicy (zaledwie 15 minut), jednego z najpiękniejszych tatrzańskich wodospadów.

Wejście do Doliny Strążyskiej znajduje się 600m od Białej Owcy. Dojdziecie tam w niespełna 10 minut.

Dolina Białego

Dolina Białego

Dolina Białego pełna jest tajemnic i ciekawostek przyrodniczo-historycznych. Mało kto wie, że w latach 50- tych XX wieku była zamknięta a radzieckie wojska poszukiwały w niej rud uranu. Do dziś istnieją opuszczone przez nie sztolnie. Pokłady na szczęście okazały się zbyt ubogie i dziś możemy cieszyć się wędrówką przez dolinę, którą wyciął Biały Potok, jeden z najbardziej niesfornych tatrzańskich potoków. Przez górne piętro doliny biegnie Ścieżka nad reglami - dzięki temu można stąd pójść na Sarnią Skałę lub w stronę Kalatówek i Kuźnic. Szczególnie opcja pętli obejmującej Dolinę Białego, Sarnią Skałę i Dolinę Strążyską jest znakomitą propozycję na całodniową niespieszną wycieczkę z Białej Owcy.

Wejście do Doliny Białego oddalone jest od naszego pensjonatu o 2 km, dochodzi się do niego malowniczym fragmentem Drogi pod reglami.

Dolina Białego

Droga pod reglami

W XIX wieku prawdziwym centrum Zakopanego były Kuźnice, to tam zlokalizowane były tartak, dwór i przede wszystkim huty, zwane tu hamrami. Z kolei najbardziej wydajne kopalnie, w których pozyskiwano rudy metali znajdowały się w Dolinie Kościeliskiej. Nic więc dziwnego, że tzw. droga żelazna połączyła wylot tej właśnie doliny z hutami hamerskimi. Jej długi, bo ośmiokilometrowy fragment znamy dzisiaj jako Drogę pod reglami. Jest to ulubiony szlak spacerowy zakopiańczyków i turystów. Od południowej strony przytulony do Tatrzańskiego Parku Narodowego oferuje bogactwo wycieczek w doliny reglowe, z kolei na północ rozpościerają się szerokie panoramy na Zakopane, Pasmo Gubałowskie i dalej na Podhale.

Najbliższy od nas fragment Drogi pod reglami znajduje się u wylotu Doliny Strążyskiej ok 600 m z Białej Owcy.